Sila úsmevu pre zdravie

Usmievate sa alebo sa mračíte? Úsmev je tajomstvom zdravia a pokoja.

Matka Tereza (1910 – 1997) verila, že „mier začína úsmevom“. Z vašej duše svieti úprimný úsmev, vďaka čomu je svet teplejším miestom. Ako uviedol anglický esejista a básnik Joseph Addison (1672-1719), „Čo je slnečné žiarenie pre kvety, úsmev je liek pre ľudstvo.“ Úprimný úsmev nás upokojuje, zatiaľ čo mračenie sa vytvára nepokoj, podporuje chorobu a depresiu, či už podľa modernej alebo tradičnej medicíny.

Usmievanie sa na ostatných a nás samých je darom lásky. Univerzálny jazyk úsmevu hovorí priamo k srdcu a obchádza intelekt a ego. Pre podporu dobrých a láskyplných vzťahov, Ayurveda radí zdraviť ostatných príjemnou usmiatou tvárou, budhizmus podporuje priateľskosť voči všetkým (maitri) a taoizmus nás učí, že darovať si úsmev je najlepší liek.

Hlboký vnútorný úsmev sa šíri ako relaxačný elixír, vďaka čomu sa stávame vnímavejší k premene negatívnej energie na pozitívnu. Naopak, ak sa mračíme potláčame imunitný systém zvyšovaním stresu a blokovaním energie. Výskum francúzskeho fyziológa Dr. Israel Waynbauma naznačuje, že svaly tváre používané na vyjadrenie emócií spúšťajú špecifické neurotransmitery mozgu. Usmievajúci sa spúšťa liečivé hormóny, ako sú endorfíny a T-bunky zvyšujúce imunitu, zatiaľ čo mračenie sa spúšťa sekréciu stresových hormónov.

Meditácia vnútorný úsmev znižuje stresové hormóny kortizol, adrenalín a noradrenalín a vytvára hormóny, ktoré stabilizujú krvný tlak, uvoľňujú svaly, zlepšujú dýchanie, znižujú bolesť, urýchľujú hojenie a stabilizujú náladu. Ak sa cítime zle, stresové hormóny vylučované mračením sa môžu zvýšiť krvný tlak, oslabovať imunitný systém, zvyšujú náchylnosť na infekcie a zhoršujú prejavy depresie a úzkosti.

Ale čo ak sa nemáte radi? Môžete úsmev predstierať, až kým sa to nezmení. Aj keď úprimný úsmev má hlbší účinok, aj fingovaný úsmev, podľa biofeedbacku, dokáže oklamať mozog tak, že uvoľní šťastné hormóny . A čím viac sa usmievate, tým viac sa chcete usmievať. Zakaždým, keď sa usmejete, posilňujete šťastné nervové dráhy, ktoré sa spontánne aktivizujú pri každom ďalšom použití. Tieto dráhy šťastného úsmevu potom uvoľňujú liečivý nektár, zatiaľ čo myšlienky nenávisti uvoľňujú toxíny, ktoré spôsobujú choroby, podľa tao.

Taoistický majster Mantak Chia posledných 50 rokov učí vnútorný úsmev. „V starej Číne taoisti učili, že neustály vnútorný úsmev do svojho vnútra zaisťuje zdravie, šťastie a dlhovekosť. Prečo? Usmievanie sa do svojho vnútra, na svoje orgány – je ako zamilovanie sa: stávate sa svojim najlepším priateľom. Žiť s vnútorným úsmevom znamená žiť v harmónii sám/sama so sebou. “

Majster Mantak Chia učí, že keď negatívne emócie usadené v orgánoch začínajú spúšťať chorobu, vnútorný úsmev pomáha prerušiť tento cyklus: „Transformáciou deštruktívnych emócií na pozitívnu energiu odstráni vnútorný úsmev príčinu a príznaky disharmónie.“

Jemný vnútorný úsmev sa líši od falošného úsmevu. Vnútorný jemný úsmev je rovnako nevinný a prirodzený ako blažený úsmev dieťaťa, ktorý nepožaduje ani nič neočakáva, prijíma všetko tak, ako je.

Začnite deň s úsmevom nápaditým spôsobom, napr. tak že na strop svojej izby napíšete „úsmev“. Pozvite do svojho života viac úsmevu hraním s deťmi, dávaním ostatným a nájdením radosti vo všetkých situáciách. Ak nedokážete vykúzliť úsmev, zamračte sa a vydržte čo najdlhšie, až kým sa neunavíte, potom otočte na druhý extrém: úsmevb

 

Vnútorný úsmev sa dá praktizovať kedykoľvek a akokoľvek dlho. Na začiatku pomôže ak sa oboznámite vopred s umiestnením všetkých vašich hlavných orgánov, aby ste s nimi nadviazali silné mentálne spojenie. Vaše orgány lepšie precítite a nadviažete s nimi užší kontakt, ak na ne položíte ruky a vizualizujete si ich, keď im pošlete úsmev. Následne precíťte reakciu vašich orgánov, keď postupne uvoľňujú blokády a prijímajú láskyplnú energiu. Ak sa rozhodnete vydávať liečivé zvuky, otvorte oči, potom ich zatvorte, aby ste sa mohli viac usmievať.

Akonáhle sa naplníte vnútorným úsmevom, ten začne vyžarovať z vás aj na okolie. Úsmev rezonuje s vonkajšími vibráciami a odráža sa späť ako kolektívna vlna úsmevu. To vytvára nekonečnú výmenu láskyplnej energie, povzbudzuje a povznáša seba aj okolie na všetkých úrovniach. nezabudnite sa usmievať tak často ako je to možné, aby ste udržali tento prúd liečivého úsmevu.

Usmievajte sa na svoju minulosť, prítomnosť a budúcnosť, aby ste mohli pokračovať na svojej duchovnej ceste. Pošlite úsmev tým, ktorých máte radi, či ktorých nenávidíte. Rozšírte ho na svoj dom, rodinu, komunitu, prácu, krajinu, vesmír. Pošlite úsmev do sveta rastlín, zvierat, hôr, oblohy, hviezd. Z vnútorného úsmevu budú mať úžitok všetci.

„Nech sa moja duša usmieva z môjho srdca a moje srdce sa usmieva z mojich očí, aby som mohol rozptýliť bohatým úsmevom smutné a zlomené srdcia. (Paramahamsa Yogananda 1893 – 1952)

Meditácia vnútorného úsmevu a multiplikovanie energie v orgánoch predstavuje jedinečnú a kľúčovú techniku v praxi Liečivé Tao, s ktorou je možné oboznámiť sa a naučiť sa ju na našich kurzoch.

Večerný seminár na tému: Liečivá sila úsmevu 23.1. v čase od 18:00 – 20:00

Vstupný víkendový kurz: Základy Tao 25. – 26.1.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.