Sedem základných výhod čikungu

Zvonku nie je vždy úplne zrejmé, aké sú výhody Čikungu.

Preto sa ma ľudia, ktorí Čikung nepoznajú, niekedy pýtajú: „Aké sú výhody Čikungu?“ Je to dobrá otázka.

V tomto článku sa s vami podelím o sedem základných výhod, ktoré môžete očakávať od pravidelného cvičenia.

Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza inšpirácia, praktizujúci postupne objavujú obrovské množstvo benefitov, ktoré toto cvičenie ponúka.

Hoci je nemožné skutočne vyčísliť jeho vyživujúce a liečivé vlastnosti, rozhodla som sa podeliť o príspevok na blogu o siedmich hlavných výhodách, ktoré Čikung ponúka.

1. Znižuje stres
Takmer každý sa v modernom živote stretáva so stresom. Je to jedna z najčastejších príčin zdravotných ťažkostí a môže výrazne potlačiť emocionálnu stabilitu a pohodu. Či už ste preťažený rodič, uponáhľaný profesionál alebo zaneprázdnený dôchodca, pravdepodobne musíte denne zvládať stres, ktorý vám predkladá vaše okolie.

Jednou z najsilnejších vlastností čikungu je jeho schopnosť pomôcť nám zbaviť sa stresu. Spojením relaxačných vlastností meditácie s aktívnym charakterom pohybu nám Čikung pomáha uvoľniť energiu napätia. To nám nielen pomáha cítiť sa lepšie, ale pripravuje to cestu pre mnohé ďalšie úžasné prínosy Čikungu.

2. Zlepšuje náladu
Tým, že sa zbavujeme stresu, vytvárame v našom tele a mysli priestor pre nové stavy bytia. To nám umožňuje kultivovať svoj vnútorný potenciál, aby sme pozdvihli svoje emócie a zažili pozitívnejší a príjemnejší spôsob bytia.

Zlepšenie nálady nám pomáha cítiť sa energickejší a živší počas všetkých životných aktivít. To znamená, že namiesto toho, aby sme sa spoliehali na časté prestávky na kávu, ktoré nám pomôžu prežiť deň, môžeme namiesto toho nájsť energiu v sebe, ktorá nás bude inšpirovať a posúvať vpred. Nehovoriac o tom, že ak máme ťažký deň, Čikung nám môže pomôcť vrátiť sa k základom našej emocionálnej stability a sily.

3. Zlepšuje spánok
Tak ako nám Čikung môže umožniť cítiť sa viac nabití energiou, môže nám pomôcť prejsť do stavu pokoja, ktorý je priaznivý pre hlboký, liečivý spánok. Čiastočne je to založené na schopnosti Čikungu pomáhať nám udržiavať zdravú rovnováhu energie Jin a Jang. Namiesto toho, aby sme boli cez deň unavení a v noci nepokojní, nám cvičenie môže pomôcť sústrediť energiu jang počas dňa a energiu jin počas noci.

Mnohí praktizujúci majú pravidelnú večernú rutinu, ktorá im pomáha odpútať sa od udalostí dňa a pripraviť sa na spánok. Okrem maximalizácie kvality spánku je večerná rutina skvelým spôsobom, ako spracovať a integrovať všetky zážitky, ktoré ste mali počas dňa.

4. Aktivuje liečivú energiu
Mnohí z našich najoddanejších praktizujúcich prvýkrát objavili Čikung ako výsledok hľadania osobnej cesty za zdravím.

Čikung má úžasnú schopnosť aktivovať vnútorný liečivý potenciál nášho tela. Či už niekto bojuje s tráviacimi problémami, bolesťami chrbta, vážnymi bolesťami hlavy alebo iným ochorením, vždy existuje nejaká forma čikungového cvičenia, ktoré môže pomôcť pri uzdravení.

Je skutočne hlboké, ako transformačne môže čikung pôsobiť pri prekonávaní zranení alebo chorôb. Aj keď vždy jasne zdôrazňujem, že je dôležité poradiť sa aj s lekármi, je jasné, že čikung je neoceniteľným nástrojom, ktorý pomáha jednotlivcom prekonávať rôzne druhy zdravotných ťažkostí.

5. Pomáha odstraňovať bolesť
Tak ako nám čikung môže pomôcť liečiť sa, môže nám tiež pomôcť zbaviť sa bolesti. Tým, že sa Čikung zaoberá skutočným pôvodom našich ťažkostí a utrpenia, dokáže transformovať mnohé nezdravé energetické stavy a zmierniť bolesť.

Keď študenti prichádzajú na cvičenia s chronickými ochoreniami, nezriedka už po niekoľkých hodinách hlásia výrazné zníženie bolesti.

6. Posilňuje imunitný systém
Východní aj západní lekári všeobecne vedia, že stres môže znížiť účinnosť nášho imunitného systému. Preto zníženie stresu zlepšuje imunitný systém, a to je presne to, k čomu nám Čikung pomáha.

Bohužiaľ, stres má nepríjemný zvyk brániť nám v prežívaní zdravých a šťastných stavov, ktoré si ľudia radi užívajú. Je zrejmé, kedy nám stres bráni cítiť sa uvoľnene, ale mnohí ľudia sa možno nezamýšľajú nad fyziologickým účinkom stresu.

Stres aktivuje sympatický nervový systém tela, čo je naša reakcia „bojuj alebo utekaj“. Aj keď je dôležité byť vyrovnaný a pripravený na akciu, keď čelíme tigrovi v džungli, tento zvýšený stav nie je priaznivý na odvrátenie chorôb a ochorení. Čikung nám pomáha aktivovať parasympatický nervový systém tela, ktorý nám umožňuje nasmerovať našu energiu (Či) na posilnenie imunitného systému a uzdravenie.

7. Pomáha nám spojiť sa s našou vyššou pravdou
Čikung je úžasný spôsob, ako rozšíriť naše vedomie a spojiť sa so svetom a vesmírom okolo nás. Bez ohľadu na to, aké je naše presvedčenie, toto cvičenie pomáha kultivovať univerzálne pravdy lásky a súcitu.

Naladením sa a osvojením si jazyka energie sa môžeme stať študentami zeme, prírody a vesmíru. To vedie k pocitu duchovnej jasnosti a priamosti vo všetkých aspektoch nášho života.

 

Chcete zlepšiť svoju energetickú úroveň a cítiť sa viac uzemnení a sústredení ? Hľadáte jednoduchý denný režim pre optimálne zdravie ?Tento mesiac sa zameriame na vnútornú alchýmiu čikungu: dynamickú kombináciu čikungu v pohybe, v stoji, v sede i v ľahu, práce s dychom, meditácie a praktiky kultivácie energie.

Ak máte záujem zažiť úžasné výhody čikungu, o ktorých píšem vyššie, mám pre vás špeciálnu príležitosť, ktorá vám to umožní: Pravidelný Májový Tao Online – Čikung série veľké repete.

Martina Medvecká – certifikovaná inštruktorka Universal Healing Tao of Europe, majstra Mantak Chiu

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.