Element Zem nás učí stabilite a uzemneniu. Pomáha nám zostať verní sami sebe a pochopiť neustále sa meniaci svet okolo nás.
U ľudí zohráva prvok Zem dôležitú úlohu pri fyzickej, duševnej a emocionálnej pohode. Keď dokážeme stelesniť prirodzenú rovnováhu Zeme, ľahšie prežívame zdravie a vitalitu. Na druhej strane, keď z rovnováhy vypadneme, často sa stretávame s problémami a frustráciou.
V tomto článku preskúmame mnohé dary prvku Zem. Hovoriť budeme aj o teórii piatich prvkov, aby sme poskytli pevný základ pre pochopenie prvku Zem.
Teória piatich prvkov
Pred skúmaním prvku Zem je dôležité mať základné znalosti o Teórii piatich prvkov.
Čínska medicína a Qi Gong vychádzajú z poznania, že existuje päť prvkov, ktoré tvoria existenciu všetkej fyzickej hmoty. Týmito prvkami sú kov, voda, drevo, oheň a zem.
Každý z prvkov má svoje jedinečné vlastnosti. V závislosti od toho, kde sa nachádzajú, sa každý Prvok prejavuje inak.
Napríklad Prvok ohňa v lese sa prejavuje inak ako Prvok ohňa v človeku. V lese sa Prvok ohňa prejavuje ako horúci, farebný plameň, zatiaľ čo u človeka sa prejavuje v podobe vášne, lásky alebo hnevu.
V človeku zodpovedá každý živel rôznym orgánom, emóciám a dokonca aj charakterovým vlastnostiam. Ak napríklad niekto rád „ide s prúdom“, hovoríme, že má bohatý prvok vody. Ak je zároveň emocionálne stabilný a uzemnený, potom je pravdepodobne silný aj v prvku Zem.
V čchi-kungu sa snažíme pochopiť lekcie, ktoré jednotlivé Prvky ponúkajú. Prostredníctvom tohto procesu sme schopní kultivovať každú z ich pozitívnych vlastností a prežívať ich dary.
Dary prvku Zem
Prvok Zem stelesňuje mocné lekcie pre zdravie a pohodu. Ak mu venujeme pozornosť, môžeme sa učiť z jeho majestátnej prítomnosti a stelesňovať jeho nadčasovú múdrosť.
Tu sú tri základné dary, ktoré zemský živel ponúka.
Uzemnenie a stabilita
Svet nás neustále tlačí a ťahá rôznymi smermi. Či už sú to priatelia, rodina, kolegovia alebo médiá, všetci sa stretávame s tým, že nám iní ľudia hovoria, ako by sme „mali“ žiť.
Element Zem nás učí, ako zostať pevne ukotvený vo svojom vlastnom autentickom ja. Namiesto toho, aby sme sa nechali ľahko vykoľajiť z našej pravej cesty, pomáha nám pohybovať sa svetom so silou a stabilitou.
Aby sme pochopili, ako energia Zeme stelesňuje tieto vlastnosti, stačí sa pozrieť na jej vzťah k ročným obdobiam…
Na planéte Zem sa ročné obdobia neustále menia a transformujú. Počas zimy padá z oblohy dážď a sneh a pokrývajú jej povrch. Zvieratá hľadajú úkryt a stromy púšťajú svoje farebné lístie.
Počas jari a leta je väčšina aspektov prírody výrazne odlišná. Chladné dni ustupujú teplým slnečným lúčom a vyprahnuté lesy zrazu ožívajú flórou a faunou. Na mnohých miestach sa sotva dá rozoznať rozdiel medzi letom a zimou. Samotná zem je však takmer úplne nezmenená.
Nezáleží na tom, aké je ročné obdobie, podoba Zeme zostáva relatívne podobná. Je to základ všetkých zmien, ktoré sa odohrávajú v prírodnom svete. Jej pevná štruktúra poskytuje rastlinám a živočíchom stabilný domov.
Ako ľudia sa môžeme snažiť stelesniť rovnakú pevnosť a stabilitu, akú má zem. Keď je v nás zemský prvok silný, môžeme sa tešiť z väčšej tvorivosti, expanzívnosti a otvorenosti životu.
Zdravé trávenie
Okrem toho, že je Zem základom všetkého pozemského života, slúži aj ako dokonalý „tráviaci systém“.
Každý živý organizmus sa nakoniec vracia do pôdy, aby sa mohol recyklovať do nových a krásnych prejavov života. Keďže je pôda prirodzene vyvážená, tento proces prebieha s pôvabom a ľahkosťou.
Ako ľudia zažívame podobný proces trávenia, ale na oveľa inej úrovni.
Keď jeme, náš tráviaci systém rozkladá potravu, aby mohla vyživovať našu myseľ a telo. Keď je všetko v rovnováhe, sme schopní využiť všetky živiny z nášho jedla. Ak sa však dostaneme z rovnováhy, môžeme mať problémy s trávením.
V čínskej medicíne a čchi-kungu sú tráviace problémy často odrazom nedostatku prvku Zeme. Preto ľuďom, ktorí majú problémy s trávením, dobre poslúži, ak sa zamerajú na cvičenia, ktoré kultivujú prvok Zeme. Kultivácia prvku Zeme v nás nám môže pomôcť znovu získať rovnováhu a zlepšiť trávenie.
Emocionálna rovnováha
Je dôležité si uvedomiť, že životné skúsenosti trávime podobne ako potravu. Keď niečo prežívame, prijímame energiu a potom ju transformujeme do emocionálneho stavu.
Je ľahké hovoriť o tráviacich ťažkostiach v súvislosti s jedlom, ale je tiež ľahké dostať „emocionálne tráviace ťažkosti“.